Organizacje chroniące prawo autorskie coraz częściej zwracają się z prośbą do operatorów o blokowanie dostępu do pirackich serwisów. W ten sposób odcięto dostęp do prawie 4 tysięcy stron i ponad 8 tysięcy domen na całym świecie.

Obecnie z piractwem walczy się na różne sposoby, m.in. wydawcy zachęcają nas do korzystania z legalnych kanałów dystrybuujących treści, takich jak Netflix czy Spotify. Mimo to pirackie strony internetowe nie tracą popularności.

Jak pokazuje raport przygotowany przez Motion Picture Association dopiero blokowanie dostępu do stron z nielegalnymi materiałami przynosi zauważalny efekt. Mimo wad ta metoda stosowana jest obecnie w 31 krajach na całym świecie.

Najwięcej stron do tej pory zablokowano w Portugalii (944 strony) oraz we Włoszech (855 stron). Strony nie są blokowane jedynie na podstawie wyroków sądu, np. we Włoszech, Portugalii oraz Rosji obowiązują procedury administracyjne służące do tego celu. Odpowiadają one za 42% nałożonych blokad, natomiast 53% jest wynikiem cywilnych pozwów sądowych.

W Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Afryce takie metody nie są obecnie stosowane. (kc)

 

Źródło: https://www.speedtest.pl/wiadomosci/news/operatorzy-zablokowali-dostep-do-prawie-4-tysiecy-pirackich-stron-internetowych/