Piractwo internetowe w dalszym ciągu stanowi olbrzymi problem, a nielegalne oglądanie filmów i seriali weszło polskim internautom w krew. Nasz kraj przoduje na świecie pod względem liczby pirackich serwisów, których jest ponad 1500. Ludzie wybierają te serwisy często machinalnie, z przyzwyczajenia, nie wiedząc że jest coraz więcej legalnych alternatyw. Tyle że nie dla premier kinowych – znakomita większość filmów tuż po wejściu na ekrany można obejrzeć tylko w kinie… i nielegalnie w internecie.

Firma Anti-Piracy Protection, która monitoruje piracki internet na podstawie zbieranych danych przygotowała ranking najbardziej piratowanych filmów kinowych w 2016 roku w Polsce. Oto pierwsza dziesiątka filmów najchętniej oglądanych nielegalnie w sieci:

  1. Pitbull. Nowe porządki
  2. Iluzja 2
  3. Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości
  4. Co Ty wiesz o swoim dziadku?
  5. Deadpool
  6. Bogowie Egiptu
  7. Warcraft: Początek
  8. Obecność 2
  9. Legion Samobójców
  10. Dzień Niepodległości: Odrodzenie

© 2017 Anti-Piracy Protection www.antypirat.info

Dane do rankingu zostały zebrane z wszystkich rodzajów pirackich serwisów: streamingowych, plikowych oraz torrentowych i oddają gusta ponad 10 mln polskich internautów regularnie oglądających nielegalnie premiery kinowe. Filmy wydane pod sam koniec roku mogły nie załapać się na listę, bo nie zdążyły jeszcze zbudować zasięgu – a zatem pojawią się w kolejnej edycji rankingu. Ten Piracki Box Office dość istotnie różni się od oficjalnego, czyli listy filmów najchętniej oglądanych w kinach. W pirackim rankingu nie ma szeregu hitów 2016 roku, które były objęte ochroną antypiracką i z tego powodu nie były dostępne w internecie.

Lista nie obejmuje też seriali, których konsumpcja i nielegalna dystrybucja znacząco się różnią. Serialom polskim i zagranicznym będzie poświęcony osobny ranking.

Anti-Piracy Protection przypomina: tylko pozornie osoby oglądające lub pobierające filmy bez licencji są bezpieczne. Istnieje coraz większe ryzyko kradzieży tożsamości, wyłudzeń numerów kart kredytowych, SMSów Premium czy danych osobowych poprzez przekierowania na złośliwe strony z pirackich serwisów. Rośnie też ryzyko zarekwirowania sprzętu komputerowego na wiele lat przez policję. Dotyczy to już dziesiątków tysięcy użytkowników sieci torrent, o czym pisaliśmy tutaj: http://antypirat.info/policja-konfiskuje-komputery-uzytkownikow-torrentow-scigane-bedzie-co-najmniej-40-tys-osob/ lecz może dotyczyć też osób, które opłacały abonament na rzecz piratów przelewem, kartą lub przez SMS.

Pozostałe newsy