W pierwszym tygodniu stycznia 2017 r. jeden z trzech największych polskich serwisów pirackich z filmami, Kinoman.tv, zakończył działalność. Wymijająca notka na stronie głównej, obarczająca odpowiedzialnością rzekomych użytkowników wrzucających treści prawnoautorskie, ma prawdopodobnie zmylić tropy wiodące bezpośrednio do właścicieli serwisu, którzy nie stosowali się do żądań usunięcia treści, a za wyświetlanie filmów w internecie pobierali opłaty, nie mając odpowiednich licencji.

Kinoman.tv działający wcześniej pod nazwą Kinolive.pl, funkcjonował od połowy 2013 roku upodabniając się szatą graficzną do największego wówczas polskiego serwisu Kinomaniak.tv. Sam nie cieszył się popularnością, ale po zamknięciu Kinomaniaka i zatrzymaniu jego właścicieli przez policję, gdy strona kinomaniak.tv została wyłączona, ruch na Kinomanie zaczął rosnąć lawinowo. W ostatnich miesiącach miesięczna liczba odwiedzin przekraczała 2 miliony.

Użytkownicy oglądali na Kinomanie filmy i seriale bez licencji, za które płacili. Od momentu wyłączenia strony, na jedynym miejscu gdzie jeszcze można się skontaktować z właścicielami serwisu oraz wymienić informacje z innymi użytkownikami – tj. profilu facebookowym serwisu – ludzie dają upust złości i rozczarowania z powodu przepadku wpłaconych pieniędzy. Wpisy są regularnie kasowane.

Podobnie jak w wypadku dziesiątków zamkniętych wcześniej pirackich stron filmowych – oprócz kinomaniaka były to m.in. ekino.tv, playtube.pl, iitv.info, bestplayer.tv, seansik.tv i wiele innych – jego właścicielom można przypisać regularne, świadome i celowe naruszanie prawa autorskiego, a także przestępstwa finansowe. Serwis nie stosował się też do zapisów prawa gospodarki cyfrowej, nakazującego usuwanie treści umieszczanych przed użytkowników, choć jednoznacznie działał jako nielegalny serwis filmowy, a nie platforma wymiany filmów czy tym bardziej linków. Wraz z kinomanem zamknięty został też serwis hostingowy vidzer.net, który służył jako miejsce przechowywania nielegalnych plików, wyświetlanych później na głównym serwisie.

Pozostałe newsy