Jak pokazują najnowsze dane Business Software Alliance ilość osób, korzystających z nielegalnych kopii oprogramowania ulega regularnemu zmniejszeniu. Powodów takiego zjawiska może być kilka. Na pewno przyczyniły się do tego kampanie namawiające do korzystania z legalnych treści, a także walka z piratami internetowymi. Coraz częściej wymiar sprawiedliwości zajmuję się sprawami cyberprzestępców. Poprawiła się także sytuacja materialna ludzi, co z pewnością sprawiło, że część użytkowników zdecydowała się korzystać z legalnych treści.

Od 2012 roku Polska zanotowała spadek skali piractwa o 7 punktów procentowych choć w dalszym ciągu jest ona na stosunkowo wysokim poziomie sięgającym 46%. Wartość oprogramowania, z którego nielegalnie korzystają użytkownicy także zmalała i wynosi obecnie 415 milionów dolarów, podczas gdy siedem lat temu sięgała sumy aż 618 mln USD. Większość państw z naszego regionu takich jak Czechy, Węgry oraz Estonia także wykazuje zmniejszenie poziomu piractwa.

Niestety są kraje, w których zaobserwowano wzrost skali piractwa. Są to między innymi: Białoruś (82%), Ukraina (80%), Armenia (85%) i Azerbejdżan (87%). Najwyżej w tym niechlubnym rankingu utrzymuje się Gruzja (91%) i Mołdawia (90%). (mst)

Źródło: https://ithardware.pl/aktualnosci/skala_piractwa_ciagle_sie_zmniejsza_rowniez_w_polsce-6371.html

Pozostałe newsy