Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Artura Strzeleckiego, polskie strony pirackie plasują się w pierwszej dziesiątce adresów usuwanych z wyników wyszukiwania przez najpopularniejsze wyszukiwarki. Badania zostały przeprowadzone na danych dotyczących wyszukiwarki Google-3,2 miliardy usuniętych stron w latach 2011-2018, oraz Bing-ok 460 milionów usuniętych stron w latach 2015-2018. Domen.pl dotyczyło około pół miliona zgłoszeń.

Z polskich domen najczęściej zgłaszaną jest Chomikuj.pl, której usunięto już ponad 22 miliony stron. Wiele z uznanych zgłoszeń dotyczy również portali takich jak Pobieramy24.pl czy Wrzuta.pl.

Prawo do zgłoszenia naruszenia własności intelektualnej ma każdy. Gdy ktoś ukradnie nam zdjęcie, fragment tekstu czy jakiekolwiek inne dzieło i udostępni pod własnym adresem URL możemy to zgłosić. Przy zgłoszeniu musimy wskazać nie tylko treść naruszającą prawo autorskie, ale też oryginał. Jeśli eksperci zajmujący się weryfikacją takich zgłoszeń uznają, że strona narusza prawo autorskie, zniknie ona z wyników wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to usunięcia naruszenia z serwerów a jedynie z wyników wyszukiwania, więc każdy kto zna adres nadal będzie mógł dotrzeć do tej strony.

Artykuł doktora Artura Strzeleckiego pt. „Website removal from search engine due to copyright violation” można znaleźć pod adresem: https://www.emeraldinsight.com/doi/full/10.1108/AJIM-05-2018-0108 (kc)

 

Źródło: https://businessandprestige.pl/strony-www-moga-znikac-wynikow-wyszukiwania/

Pozostałe newsy